Skip to main content

Çevre Politikamız

İçinde yaşadığı toplum ve çevreye duyarlı olmayı temel felsefe edinen Ekoten Tekstil her geçen gün bu alanda yeni projelere imza atmaktadır.

Bu alanda ilk adım üretimde kullanılan kaynakların en aza düşürülmesi noktasından yola çıkaracak hayata geçirilen ‘Pad Batch’ boyama tekniği ile olmuştur.

Ekoten Tekstil, çevreye duyarlı yaklaşımındaki öncülüğünü küresel iklim değişikliği konusunda gerçekleştirdiği çalışmalarla güçlendirmektedir. Henüz Türkiye de yasal bir yükümlülük bulunmamasına rağmen Ekoten Tekstil, 2012 yılı emisyon envanterini hesaplamış, ve 2013 yılında Dünya üzerinde 700’ün üzerinde yatırımcının desteklediği Karbon Saydamlık Projesi’nin İklim Değişikliği programına raporlama yapmıştır.

Ekoten çevre duyarlılığını ilk olarak Aralık 2012 yılında ISO 50001:2011 Enerji Yönetimi Sertifikasını bünyesine katarak belgelemiştir. BSI (The British Standards Institution)   tarafından gerçekleştirilen bu sürecin sonunda Ekoten ISO 50001:2011 Enerji Yönetimi Sertifikasını Türkiye de ilk, Dünya genelinde ise alan 7. Tekstil fabrikası olmuştur. Aynı zamanda Türkiye’de bu belgeye sahip olan 10. Fabrikadır.

  • Temiz ve sağlıklı bir çevrenin gelecek nesillere aktarılması,
  • Enerji ve doğal kaynakların verimli kullanılması,
  • Tasarımdan ömür çevrimi sonuna kadar tüm süreçlerde olumsuz çevresel etkilerin azaltılması,
  • Kirliliğin kaynağında önlenmesi,
  • Çalışanlarımızın ve toplumun çevre bilincinin artırılması yönünde faaliyetlerimizi Kalite, İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemleri ile birlikte bütünleşik bir şekilde yöneterek, dayanıklı tüketim sektöründe çevresel öncülüğümüzle örnek bir kuruluş olmak için tüm gücümüzle çalışırız.