Ekoten Tekstil San. ve Tic. A.Ş. 1995 yılından günümüze uzanan tekstil yolculuğuna Torbalı genel merkez binası ile başlamıştır.

2000 yılında Ekoten Tekstil, SUN Grup bünyesine katılmıştır . İlk başladığı günden itibaren müşteri odaklı, hızlı ve kaliteli servis ilkesini bozmadan gelişen teknolojiye uyum sağlayarak , doğa ve çevre duyarlılığı içinde üretimi devam ettirmektedir. 450 den fazla çalışanıyla Ekoten Tekstil, Türkiye’nin ve Avrupanın en büyük ve en prestijli örgü kumaş üreticisi ve gerek son teknolojiyi kullanımı gerek araştırma geliştirme faaliyetleri ile alanında öncü bir kuruluştur.

Ekoten Tekstil A.Ş. online olarak takip edilebilen merkezi boya ve kimyasal dağıtım otomasyonu ile desteklenmiş, 27 jet boya makinası ve 2 pad batch boya makinası ile aylık 3.500.000 mt düz boya ve modern baskı makinası ile 10.000 mt günlük dijital baskı kapasitesine sahiptir.

H&M,M&S,NEXT, ZARA, BERSHKA , TESCO, ANN TAYLOR,J.JILL gibi dünyanın önde gelen fashion markalarının önemli tedarikçilerinden biri olan Ekoten,Body-size üretim hattı ile under –wear sektöründe de BLACK-SPADE markasının üreticilerinden NARKON Tekstil'in de önemli bir tedarikçisidir. Mükemmel bir kumaş kütüphanesine sahip Ekoten Tekstil A.Ş.’de, 10.000'in üzerinde farklı kumaş, bütün detaylarıyla merkezi bilgisayar sisteminde kayıtlıdır.

Her adımda müşteri odaklı düşünen şirketimiz 2013 yılından itibaren Android ve IOS işletim sistemlerinde Ekoten Fabrics uygulamasını hizmete sunmuştur. Bu uygulama ile tüm basekodların bilgilerine fiyat detayı ile birlikte hızlı erişim sağlanmıştır .Bununla birlikte bu uygulama sayesinde akıllı telefon veya tabletlerden siparişlerin adım adım takip edilebilirliği ve bütün test sonuçlarına erişim sağlanmıştır.

T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylı Ar-Ge Merkezi; müşteri istekleri, mevcut moda akımları ve global düzeydeki teknolojik gelişmeler doğrultusunda, müşteri hafızasında iz bırakacak şekilde, ürünlerin ticari başarısını da göz önünde bulundurarak, araştırma geliştirme faaliyetlerini sürdürmektedir. Geniş üretim yelpazesi ve Ar-Ge çalışmaları sayesinde moda için sürekli yeni koleksiyonlar ve kumaşlar geliştirmekte aynı zamanda teknik tekstiller ve performans kumaşları konusunda sürekli yenilikler yapmaktadır.


Yenilikçi, esnek düşünme kabiliyeti yüksek, müşteri odaklı, çalışma sistemi gelişmiş ve öğrenen organizasyon anlayışını benimsemiştir. Hem yeni ürün geliştirmeye katkısı, hem de kalite ve verimliliğin yükseltilmesi için sürekli olarak insana yatırım yapmaktadır.Çalışanlarının eğitim ve güvenliği konularında da çalışanları cesaretlendirmenin önemine inanmaktadır. Altı Sigma projeleri; 2 uzman kara kuşak, 10 kara kuşak, 2 yeşil kuşak çalışanın rol aldığı çözüm gruplarının liderlikleri eşliğinde bilimsel bakış açısı ile problemlere en uygun çözümleri araştırmaktadır. Bünyesindeki arıtma tesisi ile çevreyle dost bir üretim gerçekleştirmekte olan Ekoten Tekstil, ISO 9001 Kalite, ISO 14001 Çevre, OHSAS 18001 İş Sağılığı Güvenliği Yönetim Sistemleri, GOTS Organik pamuk sertifikası, OCS 100, OCS Blended ve Oekotex belgelerine sahip olması ile sektöründe lider bir kuruluştur. Yukarıda bahsedilen belgelere 2012 Aralık ayında ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Belgesini katmanın gururunu yaşamaktadır. Ekoten Tekstil, British Standart Institute (BSI) tarafından belgelendirilen firmalar içerisinden tekstil sektöründe belgeyi alan 1. ve Dünya’da 7. aynı zamanda Türkiye’de belgeye sahip olan 10. firmadır.

ISO 50001 Standardı, işletmelerin enerji performanslarını sürekli geliştirmelerine, enerji kullanımlarını etkili kılmaya, enerji maliyetini düşürmelerine yardımcı olmak ve dolaylı da olsa sera gazı emisyonlarının azaltılmasına yardımcı olmaktadır. Bu çalışmaların devamında ISO 14064 standardı kapsamında Sera Gazı Emisyonu sonuçları ile Akbank ve Sabancı Üniversitesi tarafından düzenlenen Karbon Saydamlık Değerlendirme sürecine 2014 yılında Türkiye üçüncülüğü ödülünü almıştır.